Kombi Bakımı Neden Yapılır?

Kombi bakımıKombi Bakımı Neden Yapılır?

Kışın soğuk günlerinde sıcak bir ortamda yaşamak ve sıcak su ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılan kombilerin periyodik bakımı mutlaka yapılmalıdır. Kış aylarında yoğun bir şekilde kullanılan kombilerde toz ve kir birikimi olur. Bu oluşum temizlenmezse kombi daha çok enerji ile daha az verimle çalışır. Kombi bakımı sırasında tüm makine işleyişi kontrol edildiğinden kış boyu arızalanmadan daha iyi bir şekilde çalışır. Kombi bakımı ile kombiniz daha az enerji tüketir. Bakım yapılan kombiler daha verimli çalıştığından daha iyi bir ısınma sağlar. Bu sebeple kombinin her kış sonu veya yaz sonu yeni bir kış mevsimine girmeden önce mutlaka düzenli olarak bir bakımdan geçirilmesi gerekir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Kombi bakımı mutlaka kombi servisi tarafından yapılmalıdır. Kombi konusunda bilgisi olmayan herhangi bir kişi kombi bakımı yapamaz. Kombi bakımı yapan teknik ekip öncelikle kombiyi tüm kir ve tozlardan arındırıp temizler. Kombinin yanma haznesini ve tesisat filtresini söküp temizler. Kombi bakımı esnasında Brülör sökülüp yıkanır. Ateşleme elektrotları zımparalanır. Fan motorundaki fanın tozları fırça ile temizlenir. Genleşme tankındaki hava oranı ölçülür, gerekirse gaz basılır. Gaz valfi üzerindeki kombinin kalori oranı ölçülür. Meme gözeneklerindeki tozlar temizlenir. Kombi bakımı bittikten sonra çalıştırılıp kontrolleri yapılır. Sıcak su akışı kontrol edilir. Bunun yanı sıra kombinin bağlı bulunduğu baca kontrol edilip temizlenir. Müşterinin isteği doğrultusunda petek temizliği de yapılması gerekir. Kombi bakımı bittiğinde müşteri gözetiminde son kontrolleri yapılıp teslim edilir.

Kombi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir

Kombi bakımında dikkat edilmesi gereken konu bakımı kimin yaptığıdır. Kombi bakımının mutlaka yetkili bir teknik servis tarafından yapılması gerekir. Sıradan bir tamirci kombi bakımınızı yapacağını söylediğinde asla itibar etmeyiniz. Zira kombinin işleyişi ve kontrolü konusunda bilgisi olmayan bir kişi kombinizin kısa sürede bozulmasına sebep olabilir. Hatta kalıcı hasar oluşturarak kombinin kullanılmaz hale gelmesine bile sebep olabilir. Bu sebeple Kombi bakımı mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. İşinde uzman bir teknik servis tarafından kombi bakımınız yapıldığında daha az enerji ile daha verimli çalışan kombinizin ömrü uzar ve yıllarca kullanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir