DEMİRDÖKÜM SARGON PREMİX ARIZA KODLARI

Enerji TasarrufuDEMİRDÖKÜM SARGON PREMİX ARIZA KODLARI

F0 Arızası Tesisat Su Basınç Sorunu

Sargon Premix kombi sahipleri bu arıza kodu ile karşılaştıklarında bar değerine bakmalıdırlar. Burada bar göstergesi 0’a yakın ya da 3’ü geçmiş olabilmektedir. Basınç 0 noktasına yakınsa sol alttaki siyak musluk sola çevrilmek sureti ile bar 2’ye gelene kadar doldurma işlemi yapılmalıdır. Basınç 3 üzerindeyse kombiye en yakın peteğin hava basıncının alınması suretiyle başın 1,5’a kadar indirilmelidir. Bu işlemleri yapmanıza rağmen basınç problemi devam ediyorsa vakit geçirmeden teknik servise başvurulmalıdır.

F1 Arızası Aşırı Isınma Emniyet Termostat Sorunu

Bu arıza kodu Sargon Premix kombi için limit termostat sorunu olarak ifade edilmektedir. Cihaz içindeki su sıcaklığının 90 dereceyi aştığı durumlarda limit termostat devreye girmektedir. Bu sayede aşırı ısınmanın yol açacağı tehlikeli durumlara karşı korunma sağlanmaktadır. Bu arız kodu ile karşılaşıldığında ilk başlarda birkaç resetleme işlemleri yapılmalıdır. Sorun devam etmesi durumunda 3 adet kalorifer vanası kontrol edilerek açık hala getirilmelidir.  Sorun hala devam ediyorsa teknik servis çağrılmalıdır.

F2 Arızası Kullanım Suyu Sensör Sorunu

Bu arıza kodu Sargon Premix kombide bulunan sıcak su parçalarından herhangi birinde sorun olduğunu ifade etmektedir. Bu arıza kodunda kullanıcılar kesinlikle işlem yapmayız vakit kaybetmeden teknik servisten yardım istenmelidir.

F3 Arızası Tesisat Suyu Sensör Sorunu

Bu arıza kodu cihaz içerisinde yer alan kaloriferler için yer alan sensörlerde sorun olduğunu ifade etmektedir. Kalorifer sensöründeki bu sorun, kalorifer sensör kablolarındaki olması muhtemel kopma, kısa devre durum ve borularda nemlenme nedeni ile olabilmektedir. Ve teknik servisten yardım alınmalıdır.

F4 Arızası Ateşleme- İyonizasyon Problemi

Bu arıza kodu görüldüğü durumlarda kişiler dairelerinde doğal gaz bulunduğundan emin olmalıdırlar. Çünkü gaz vanalarının kapalı olması ile bu arızda kodu oluşmaktadır. Gerekli kontrollerden sonra bu arıza kodu devam ediyorsa kombilerdeki iyonizasyon elektrotunda, ateşleme elektrodunda ki gaz valfinde veya ana kartta problemler olabilmektedir. Ve teknik servis tarafından işlem yapılmalıdır.

F5 Arızası Hava Akış Sorunu

Bu arıza kodu Sargon Premix kombide görüldüğünde kombiler hiçbir şekilde çalışmamaktadır. Sargon Premix kombiler yoğuşma sorunudur. Ve teknik servis çağrılmalıdır.

F6 Arızası Dış Hava Sensör Sorunu

Bu arıza kodu kombide yer alan dış hava sensöründe sorun olduğunu ifade etmektedir. Dış hava sensörü günümüzde birçok kombi modelinde yer almamaktadır. Kombilerde dış hava sensörü olmamasına rağmen bu sorun yaşanıyorsa elektriksel arıza bulunmaktadır. Ve teknik servis çağrılmalıdır.

F7 Arızası Fan Geri Besleme Sinyali Sorunu

Bu arıza kodu fan yoğuşmalı tip Sargon Premix modellerinde Fan geri besleme sorununu ifade etmektedir. Tek başına fan sorunu bu arıza kodu için yeterli değildir. Bu anlamda fanı yöneten ana kartta olası sorunları da ifade etmektedir.

F8 Arızası Fan Dönüş Hızında Sorun

Bu arıza kodu Sargon Premix kombide yer alan devirli fan dönüş hızında değişme olduğunu ifade etmektedir. Devirli fanlarda yanmaya bağlı olarak fan dönüş hızı düşüp çıkabilmektedir. Bu arızda kodu o anki hızın normal olmadığını ifade etmektedir.

F9 Arızası Fanın Durması Gerektiği Yerde Durmaması Sorunu

Bu arıza kodu cihazın çalışması sırasında fanın durması gerektiği durumlarda durmayarak çalışmaya devam ettiği anlamına gelmektedir. Bu durum oldukça önemli olduğundan alanında uzman teknik servislerce müdahale edilmelidir.

OC arızası normalde bir arıza belirtisi değildir. Sadece dış hava sensörünün devreye girdiğini ifade etmektedir. CC Arızası da bir arıza ifadesi değildir. Dış hava sensörünün devrede olmadığını ifade etmektedir.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM NİTRON ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde demirdöküm nitron arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir