DEMİRDÖKÜM SARGON CONDENSE ARIZA KODLARI

Çorlu Kombi Arıza Tespiti ve OnarımıDEMİRDÖKÜM SARGON CONDENSE ARIZA KODLARI

Sargon Condense HK B224C ve HK B230C Kombi Arızaları

F0 Arızası Yetersiz Tesisat Su Basınç Sorunu

Bu arıza kodunda Sargon Condense kombinin su basıncının olması gerekenden düşük olduğu anlaşılmaktadır. Bu sorun çok kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Bunun için kombiye su basılara basıncın standart seviyesine getirilmesi sağlanmaktadır. En ideal basınç oranı ile 1 ile 2 bar arasında olmaktadır. Su basıncının yeterli seviyeye çıkarılması için kombinin sol tarafında alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu kullanılmaktadır. Yeterli basınç seviyesine gelindiğinde işlem bitirilmelidir. Sorun devam ederse resetleme işlemi yapılarak 3 defa daha denemeli hala sorun devam ediyorsa teknik servise başvurulmalıdır.

F1 Arızası Limit Termostat Sorunu

Bu arıza kodunda Condense kombide aşırı ısınma sorunu görülmektedir. Limit termostat kombideki su sıcaklığı normalin fazlasında olmasından kaynaklanan bu sorundan dolayı cihaz kendini korumaya almaktadır. Arızalı olmamasına rağmen kendini arızaya alan cihaz kendini bloke etmektedir. Bu sorunun çözümünde resetleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Eğer cihaz petek konumunda ise petek vanaları kontrol edilmeli ve açık olarak işlem yapılmalıdır eğer bu sorun tekrar yaşanıyor ise; teknik servisten mutlaka yardım alınmalıdır.

F2 Arızası Kullanım Suyu Ntc Sorunu

Bu arıza kodu Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe arıza olduğunu ifade etmektedir. Bu sorun yaşanması halinde kombilerde sıcak su alınamamaktadır bu sorunun kaynağı sıcak su sensörünün arızalanmasıdır. Ayrıca sensör kablolarında kopma, kısa devre gibi sorunlarda olabilmektedir. Bu tür sorunda teknik servisin çağrılması gerekmektedir.

F3 Arızası Tesisat Suyu Ntc Sorunu

Bu arıza kodu Kombilerde yer alan kalorifer sensöründe arıza olduğunu ifade etmektedir. Bu sorun baş gösterdiğinde peteklerinizde ısıtma işlemi gerçekleşmemektedir. Ayrıca sensör kablolarında kopma, kısa devre gibi sorunlarda olabilmektedir. Bu tür sorunda teknik servisin çağrılması gerekmektedir.

F4 Arızası Ateşleme-Iyonizasyon Sorunu

Bu arıza kodunda ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” ifadesi ortaya çıkmaktadır. Bu sorun baş gösterdiğinde cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor şeklinde ifade edilmektedir. İlk yapılması gereken gaz vanalarının kontrol edilerek açık hale getirilmesi işlemidir.Bu noktada gaz vanaları açık ise kombiye reset atmalıdır. Sorunun hala devam etmesi durumunda teknik servis çağrılmalıdır.

F5 Arızası Hava Akış Anahtarı Sorunu

Bu arıza kodunda Sargon Condense model çeşidine göre hava akışı ve bu işlevi sağlayan parçaların değişmesi gerekmektedir. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası bu soruna yol açabilmektedir. Sargon Condense kombilerin bacalı modellerinde ise; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması veya baca sensöründe olası sorunlardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu sorunlar oldukça önemlidir. Ve alanında uzman servislerin ilgilenmesi gereken sorunlardır. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmende teknik servisten yardım alınması gerekmektedir.

F6 Arızası Dış Hava Sensör Arızası

Bu arıza kodunda oluşan sorun dış hava sensörü olmayan kombilerde görülmektedir. Normalde dış hava sensörleri dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazın çalışmasını sağlamaktadır. Bu sensörlerin arızalanması durumunda da ekranda F6 arıza kodu yer almaktadır. Bununla birlikte dış hava senyörü olmayan kombiler günümüzde kullanılmaktadır. Bu arıza kodu bu kombilerde de olabilmektedir. Tespit ve müdahale için yetkili teknik servis çağırılmalıdır.

OC Arızası Dış hava sensörünün devreye girdiğinin ekranda belirtilmesi amacıyla çıkmaktadır. Herhangi bir arızayı ifade etmemektedir. Sadece bilgi amaçlı olarak ekranda yer almaktadır.

CC Arızası ise Dış hava sensörünün devreye girmediği durumlarda ekranda belirmektedir Buda arıza ifade etmemektedir Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında kısa süreli olarak ekrana yansımaktadır.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM NANOMİX ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde Demirdöküm nanomix arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir