DEMİRDÖKÜM NİTRON ARIZA KODLARI

DEMİRDÖKÜM NİTRON ARIZA KODLARI

Demirdöküm Nitron HK/F 224 ve HK/F 230 Kombi Arızaları

F1 Arıza Kodu Limit Termostat Sorunu

F1 arıza kodu kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi limit termostatın devreye girdiği durumları ifade etmektedir. Bu arıza göstergesinde cihaz kalorifer sisteminde çalışıyor ise ilk olarak kalorifer vanalarını kontrol edilmelidir. Vanalarda sorun yoksa resetleme işlemi yapılmalı hala arıza kodu devam ediyorsa teknik servis çağrılmalıdır.

F2 Arıza Kodu Kullanım Suyu Ntc Sorunu

Bu arıza kodu Sıcak su sensöründe oluşan arızaları ifade etmektedir. Bu arıza kodunda herhangi bir işlem yapılmadan teknik servise başvurulmalıdır.

F3 Arıza Kodu Tesisat Suyu Ntc Sorunu

Bu arıza kodu kalorifer sensörü arızalanma durumunu ifade etmektedir. Bu arıza kodunda herhangi bir işlem yapılmadan teknik servise başvurulmalıdır.

F4 Arıza Kodu Ateşleme Sorunu

Bu arıza kodu ekrana geldiğinde aynı zamanda ekranda reset ve anahtar sembolleri de çıkmaktadır. Bu durum cihazın ateşleme yapmadığını ifade etmektedir. Bu durumda herhangi bir gaz kesintisi olup olmadığı ve kombiye gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Kontroller esnasında herhangi bir sorun yok ise kombi resetleme işlemi gerçekleştirilmelidir. 3 defa resetleme işlemine rağmen aynı sorunun devam etmesi halinde teknik servis çağrılmalıdır. Kişilerin kendi müdahalesi oldukça büyük risk içermektedir.

F5 Arıza Kodu Atık Gaz Sistem Sorunu

Bu arıza kodu hava akışında sorun olduğunu ifade etmektedir. Nitron model kombiler hermetik özellikte olduğu için atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile gerçekleştirilmektedir. Fan, prosestat ve elektronik kart arızası var ise bu sorun baş göstermektedir. Ve teknik servis tarafından çözüm sağlanabilmektedir.

F6 Arıza Kodu Dış Hava Sensör Sorunu

Bu arıza kodu kombide yer alan dış hava sensöründe sorun olduğunu göstermektedir. Dış hava sensörü günümüzde birçok kombi modelinde yer almayan bir durumdur. Kombilerde dış hava sensörü olmamasına rağmen bu sorun yaşanıyorsa elektriksel arıza sorunu olabilmektedir. Bu sorunun çözümü ile uzman teknik servis yardımına ihtiyaç vardır.

F7 Arıza Kodu Hava Akış Sensörü Bağlantı Sorunu

Bu arıza kodu Nitron kombilerde hava akış sensörü Prosestat bağlantılarında sorun olduğunda ifade etmektedir. Teknik servis tarafından parça değişim hizmeti sunulmalıdır.

F8 Arıza Kodu Fan Hareketi Sorunu

Bu arıza kodu Nitron kombilerde hava akışı fan sorunun ifade etmektedir. Bu sorunda fanlar hareketsiz kalmaktadır. Bu sorun fan ile veya elektronik kartındaki arızalardan kaynaklanabilmektedir. Bu sorunun çözümü ile uzman teknik servis yardımına ihtiyaç vardır.

F9 Arıza Kodu Kablo Sorunu

Bu arıza kodu Prosetat kablosu köprülenmemiş olduğu durumları ifade etmektedir. Teknik servis çağrılmalıdır.

F10 Arıza Kodu Kalorifer Tesisatı Su Basınç Sorunu

Bu arıza kodu Nitron kombi su basıncının düşük veya yüksek olduğunu ifade etmektedir. Ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü var ise basıncı düşük, ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü yanıp söndüğünde ise basıncın yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Basınç düşük ise Nitron kombinin sol alt tarafında bulunan siyah doldurma musluğunu sala çevrilerek basınç 1,5 olana kadar doldurulmalıdır. Basınç yüksek ise kombiye en yakın kalorifer havasını alınmalıdır. İdeal basın 1,5’tir.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon Sorunu

Bu arıza kodu Nitron model kombilerde bulunan pompada arıza olduğunu ifade etmektedir. Gerekli kontroller yapılmasına rağmen arıza kodu devam ediyorsa teknik servis çağrılmalıdır.

F12 Arıza Kodu Düşük Voltaj Problemi

F12 arıza kodu şebeke geriliminin 165 V altında olduğunu ifade etmektedir. Kombi bir süre sonra kendini resetlemesine rağmen sorun devam ediyorsa vakit kaybetmende teknik servis çağrılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM SOLARİS ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde Demirdöküm solaris arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir