DEMİRDÖKÜM NEVA ARIZA KODLARI

Çorlu kombi servisiDEMİRDÖKÜM NEVA ARIZA KODLARI

Demirdöküm Neva HK 24 ve HK 28 Kombi Arızaları

F01 Arızası Aşırı Isınma Sorunu

F01 hata kodu tesisat su sıcaklığının 98 derece üzerine çıktığını ifade etmektedir. Cihaz bu durumda kendini bloke etmekte ve çalışmamaktadır. Reset işlemi yapılmalıdır. Sorun devam ediyorsa 3 petek vanası açılmalıdır. Sorunun devamında teknik servis çağrılması gerekmektedir.

F02 Arızası Kullanım Suyu Sensör Problemi

Bu hata kodu kombide yer aldığında kombiden sıcak sı verilmemektedir. Bu anlamda kombide sıcak su sağlayan sensörlerin herhangi birinin bozulduğunu ifade etmektedir. Vakit kaybetmenden teknik servis çağrılmalıdır.

F03 Arızası Tesisat Devresi Gidiş Sensör Problemi

Bu hata kodu kombi içinde yer alan kaloriferlerde sorun olduğunu ifade etmektedir. Bu sorun ekseninde kombi peteklerinizde ya hiç ısınma olmaz ya da çok az olmaktadır. Daha çok kış aylarında görülmektedir. Uzman teknik servis desteği şarttır.

F04 Arızası İyonizasyon-Ateşleme Problemi

Bu hata kodu kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ifade etmektedir. Bu durumunun nedeni gaz kesilmesi olabileceğinden gerekli kontroller yapılmalıdır. Sorun devam ediyorsa maksimum 3 kere resetlenmeli ve sorun devam ediyorsa teknik servis çağrılmalıdır.

F05 Arızası Hava Akış Sorunu

Bu hata kodu kombilerde prosestat sorununu ifade etmektedir. Fakat oluşan hava akış sorunlarında prosestat tek başına ana sebep olmamaktadır. Anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olması muhtemeldir. Teknik servis tarafından çözülebilen sorunlar arasında yer almaktadır.

F06 Arızası Tesisat Devresi Dönüş Sensör Sorunu

Bu hata kodu tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunu ifade etmektedir. Teknik bir sorun olduğu için kesinlikle teknik servislere başvurulmalıdır.

F07 Arızası Gaz Valfi Geri Besleme Sorunu

Bu hata kodu gaz valfi geri besleme sorununun baş gösterdiği kombilerde genelde ateşleme sorunun olduğunu ifade etmektedir. Bu hata kodu ile birlikte reset ifadesi de ekranda yer almaktadır. Resetleme işlemi yapılmalı sorun devam ederse teknik servis çağrılmalıdır.

F08 Arızası Gidiş Suyu Sensöründe Aşırı Sıcaklık Sorunu

Bu hata kodu kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını ifade etmektedir. Bir süre bekleyip cihazın kendini resetlemesi sonucunda hata kodu devam ediyorsa teknik servis çağrılmalıdır.

F09 Arızası Hava Akış Anahtarı Kısa Devre Sorunu

Bu hata kodu kombinin çalışmasından sonra hava akış anahtarının kapalı durumda olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumunu ifade etmektedir. Teknik servis çağırma dışında hiçbir işlem yapılmamalıdır.

F10 Arızası Tesisat Devresi Su Basınç Sorunu

Bu hata kodu kombilerde düşük veya yüksek su basınç durumunu ifade etmektedir. Su basıncı sıfıra yakın ise sağ alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile basın. 1,5 olana kadar doldurulmalıdır. Neva kombi su basıncı 3 bar üzerinde ise en yakın petek havasını alarak basıncı 1,5’e kadar düşürülmelidir.

F11 Arızası Sirkülasyon Sorunu

Bu hata kodu tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C olduğunu ifade etmektedir. Bu arıza halinde tesisat petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Bu kontrollerden sonra hala hata kodu varsa teknik servis çağrılmalıdır.

F12 Arızası Düşük Voltaj Sorunu

Bu hata kodu kombiye gelen voltajın 165 V’ın altında olduğunu ifade etmektedir. Bir süre beklemekte sorun yoktur. Daha sonra cihaz kendini otomatik bir şekilde resetleyecektir. Hala ata kodu var ise teknik servis çağrılmalıdır.

F13 Arızası Tesisat Devresi Sensörleri Ters Veya Takılmamış

F13 hata kodu 20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olduğunu ifade etmektedir. Vakit kaybetmeden gerekli kontroller için teknik servis çağrılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM VİNTO ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde demirdöküm vinto arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir