DEMİRDÖKÜM NEPTO ARIZA KODLARI

Çorlu Kombi Arıza Tespiti ve OnarımıDEMİRDÖKÜM NEPTO ARIZA KODLARI

Nepto HK T 224 – HK T 228 Kombi Modellerinin Arıza Kodları ve Çözüm Önerileri

F01 Arızası Aşırı Isınma Problemi

Çözüm: dolaşımdaki suyun sıcak olduğunu gösteren F01 kombi arızası resetleme gerektirir. 3 resetleme sonrasında cihaz normale dönecektir. Vanaların kapalı olması da bu sorunu tetikleyebilir. Bu nedenle vanaların açık konuma getirilmesi ve cihazın yaz konumuna alınması da sorunu çözümleyecektir. Eğer sorun tüm bunlara rağmen devam ediyor ise servis aranmalıdır.

F02 Arızası Kullanım Suyu Sensör Problemi

Çözüm: tesisatta bulunan gidiş – dönüş sensörlerinde meydana gelen bir sorundan kaynaklanmaktadır. Nepto kombi arızaları arasında en sık karşılaşılan durumlardandır. Kabloların nemlenmesi, kopması ya da kısa devre yapması sorunun temelini oluşturur. Yetkili servis ile görüşmek gerekmektedir.

F03 Arızası Tesisat Devresi Gidiş Sensörü Problemi

Problemi bu hata da gidiş – dönüş sensörlerinde meydana gelen bir aksaklığı gösterir. Aynı zamanda kabloların kopması ya da hasar görmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Net bir teşhis yapılabilmesi adına, cihaza müdahale edilmeden servis çağrılmalıdır.

F04 Arızası İyonizasyon Ve Ateşleme Problemi

Çözüm: kombide gaz olmadığı durumlarda bu sorun yaşanır. Öncelikli işlem binaya ya da daireye gazın gelip gelmediğini kontrol etmektedir. Eğer gaz var ise vanalar kontrol edilmeli ve kapalı olan var ise açılmalıdır. Ardından reset atılarak cihazın yeniden başlatılması sağlanabilir. Tüm bunlara rağmen cihaz normale dönmesiyse yetkili servis çağrılmalıdır.

F05 Arızası Hava Akış Anahtarı Problemi

Çözüm: bu soruna prosestat sorunu demek de mümkündür. Ancak Hermetik Nepto kombi türlerinde sorun prosestattan kaynaklanmaz. Sorunun temelinde ana kart ya da fanda arızaları da yatıyor olabilir.  Örneğin bacalı kombilerde de baca sorunsalı yaşanıyor olabilir. Pek çok nedeni olabileceğinden cihaza müdahale edilmez ve servis aranır.

F06 Arızası Tesisat Devresi Dönüş Sensör Problemi

Çözüm: tesisat suyunun dönüşünde yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla sensör arızalarını kapsar. Ancak kablo bağlantılarında da sorun olabileceğinden yetkili servis hizmeti alınmalıdır.

F07 Arızası Gaz Valfi Geri Besleme Problemi

Çözüm: ana kartın gaz geri beslemesinde sorun yaşanmasıdır. Sinyal oluşmaz ve ana kart değişimi gerektirebilir. Bu nedenle yetkili servis aranmalıdır.

F08 Arızası Tesisat Devresi Gidiş Sensöründe Aşırı Isınma Problemi

Çözüm: gidiş sensörü 91 derecenin üzerine çıktığı durumlarda gözlemlenir. Aslında birkaç resetleme sonunda sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak ana kartın değişimi de söz konusu olabileceğinden, reset sonrası hata düzelmeyebilir. Yetkili servis aranmalıdır.

F09 Arızası Hava Akış Anahtarı Kapalı Problemi

Çözüm: prosestat kontaklarının çalışma sırasında kapanması ya da fan dursa da prosestat kontaklarının konumunun değişmemesi bu sorunu ortaya çıkarır. Ana kartta ya da fanda da sorun olabileceğinden cihaza müdahale yapılmamalıdır.

F10 Arızası Tesisat Su Basıncı Sorunu

Çözüm: genellikle basıncın olması gereken değerden daha az olmasını ya da yüksek kalmasını gösterir. Bu durumda basın göstergesini kontrol etmek karar almak adına önemlidir. Eğer basınç yüksek ise sağ alttaki mavi doldurma musluğu ile su basılabilir. Bar 1.5 olduğunda sorun ortadan kalkacaktır. Eğer basınç yüksek ise en yakın kombinin havası aldırılabilir.

F11 Arızası Sirkülasyon Sorunu

Çözüm: gidiş suyu ile dönüş suyu arasında 40 derece ve üzerinde sıcaklık farkı var ise bu arıza kodu söz konusu olacaktır. Tesisat ve petek vanaları kapalı konumda ise açılır ve sorun ortadan kalkar.

F12 Arızası Düşük Voltaj Sorunu

Çözüm: Şebeke gerilimi 165 V dan az ise bu sorun ortaya çıkar. Cihaz bu sorunu ortadan kaldırmak için kendini resetler. Bu aşamada müdahale etmeden beklenmelidir. Eğer elektronik kart yanmış ise F12 kombi arızası düzelmez ve yetkili servis çağırmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM NEVA ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde Demirdöküm neva arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir