DEMİRDÖKÜM NANOMİX ARIZA KODLARI

Çorlu Kombi Arıza Tespiti ve OnarımıDEMİRDÖKÜM NANOMİX ARIZA KODLARI

F0 Arızası Düşük Su Basıncı Hatası Anlamına Gelir

Çözüm: F0 kombi arızası tesisat dolaşımındaki suyun yetersiz olduğunu gösterir. Genellikle nanomix kombilerde karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda kombiye su basmak yeterli olacaktır. Kombinin altında bulunan musluktan, cihaza 1.5 bar kadar su basılmalıdır. Ardından kombi resetlenebilir. Sorun hala devam ediyor ise yetkili bir servisle görüşülmelidir.

F1 Arızası Limit Termostat Hatası Anlamına Gelir

Çözüm: limit termostatın, cihazı aşırı ısınmasına önlem olarak kilitlemesidir. Dolayısıyla cihaz bu F1 arıza kodu aldığında çalışmaz. Bu arızaya neden olan sebepler arasında ana eşanjörün kireçlenmesini, sirkülasyon pompasının sıkışmasını, kalorifer tesisatının tıkanmasını ya da kalorifer filtresinin tıkanmasını saymak mümkündür. Yetkili servis desteği alınmalıdır.

F2 Arızası Kullanım Suyu Sensör Problemi Anlamına Gelir

Çözüm: sıcak su sensöründe yaşanan bir arızadan kaynaklı, sıcak su kullanımınız kısıtlanır ya da ortadan kalkar. En sık sensör borularındaki nemlenmeden kaynaklı bu sorun ile karşılaşmak mümkündür. Yetkili servis desteği gerektiren bir hata kodudur. Bu nedenle resetleme işlemi yapmaya gerek yoktur.

F3 Arızası Tesisat Gidiş Ve Dönüş Suyu Sıcaklık Sensör Problemi Anlamına Gelir

Çözüm: sensör değişimi gerektiren bir arızadır. Çünkü bu arızalarda petekler ısıtmaz ya da az ısı yayar. Sensör kablolarında kopma meydana gelmiş olabilir ya da borularda nemlenme gözlemlenebilir. Net tespiti yapılamayacağı için cihaza müdahale edilmemelidir. En kısa sürede yetkili bir servisle görüşmekte fayda bulunmaktadır.

F4 Arızası İyonizasyon-Ateşleme Problemi Anlamına Gelir

Çözüm: bu sorunun temelinde genellikle gaz olmaması yatar. Bu nedenle öncelikle binada ya da dairede gaz olup olmadığına bakılmalıdır. Kapalı ise gaz vanaları açılmalıdır. Eğer açık ise cihaz resetlenir. Eğer buna rağmen düzelmez ise sorunun temelinde armatörü, ateşleme ya da ana kart hasarları yatıyor demektir. Yetkili servis aranmalı ve destek istenmelidir.

F5 Arızası Baca Sıcaklık Sensörü Sorunu Anlamına Gelir

Çözüm: bu arıza kodu Nanomix model yoğuşmalı kombi türleri için vardır. Yani diğer tip kombilerde bu arıza kaydına rastlamak mümkün değildir. Bu arıza kaydı sırasında cihaza kesinlikle müdahale edilmemeli ve yetkili servis çağrılmalıdır.

F6 Arızası Dış Ortam Sensör Sorunu Anlamına Gelir

Çözüm: diğer bir adı ile OTC sorunudur. Dış hava sensörü bulunan kombilerin, bir sorundan ötürü kombiyi dış hava sıcaklığına göre çalıştıramamasıdır. Eğer dış hava sensörü bulunmayan bir kombide bu arıza kodu yer alıyor ise bu durumda elektrik aksanında sorun yaşandığından şüphelenilmelidir. Ancak kesin teşhis ve onarım için yetkili servisle görüşmek şarttır.

F8 Arızası Fan Hızının Limit Dışında Olduğu Anlamına Gelir

Çözüm: yine Nanomix kombilerde görülen bir hasar kaydıdır. Diğer bir adı ile fan sorunu demek de mümkündür. Fan hızına bağlı olan bu hasar kodu için yetkili servis ile görüşülmelidir.

F9 Arızası Parametrenin Yüklendiği Hata Anlamına Gelir

Çözüm: genellikle bir süre sonra cihaz normale döner. Dönmez ise resetleme işlemine 3 kez devam edilebilir. Eğer arıza hala devam ediyor ise yetkili servis ile görüşülmelidir.

FF Arızası Donanım/Topraklama/İşlemci Sorunu Hata Anlamına Gelir

Çözüm: nanomix kombilerde görülen hata kodudur. Anlamı ise topraklamada ya da ana kartta bir sorun olduğudur. Genellikle bu hasar durumunda cihaz çalışmayı durdurur ve sıcak su döngüsünü sonlandırır. Ana kartta meydana gelen hasarlar kombinin tamamen arızalanmasına yol açacağından, cihaz resetlenmeden yetkili servis aranmalıdır. Çünkü genellikle eski cihazlarda görülen FF kombi arızası ana karta bağlı ciddi bir sorunun habercisidir.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM İSOFAST KOMBİ ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde Demirdöküm İsofast Kombi Arıza Kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir