DEMİRDÖKÜM İSOFAST KOMBİ ARIZA KODLARI

Çorlu Kombi ServisiDEMİRDÖKÜM İSOFAST KOMBİ ARIZA KODLARI

Kullandığınız kombi Demirdöküm İsofastHK 335 FE/BK 335 CE model hermetik ya da bacalı kombi ise aşağıda yazan arıza kodları ile kombinizin arızasını öğrenebilir ve çözüm yolunu görebilirsiniz.

F02 Arıza Kodu

Bu kod varsa kombinizde hava akış problemi yaşanıyordur. Hava akış sorunun yaşandığı parçalar hermetik ve bacalı kombilerde farklılık gösterebilir. Hermetik kombilerde arızalı parça fan, anakart ya da prosestat olabilir. İsofast bacalı kombilerde ise baca sensörü arızası, baca çekmemesi ya da bacanın tıkanması gibi sebeplerden hava akış problemi yaşanabilir.

Cihazınızda bu arıza varsa cihaz arıza verdikten 15 dk sonra resetlenecektir. Ancak kullanıcı olarak sizin sunabileceğiniz bir çözüm yoktur. Demirdöküm kombi tamiri için arızalı parçanın tamir ya da değişimi gerekli olabilir, uzman yardımı almalısınız.

F03 Arıza Kodu

Kombiniz bu arıza kodunu veriyorsa hava akış sorunu tekrarlıyordur. Eğer cihazınızdaki hava akış sorunu 2 saat 40 dakika içinde düzeltilmezse bu kod verilmeye başlanır. Yine F02 kodunda olduğu gibi hava akış sorunu olan parçalara müdahale için uzman yardımı almalısınız.

F04 Arıza Kodu

Kombiniz bu kodu veriyorsa gez ya da alev alınamıyordur. Yani kombiniz ateşleme yapamadığı için çalışamıyordur. Sıklıkla karşılaşılan bu sorun bazen basit şeylerden kaynaklanabilir. Dairenizde gaz var mı, kombinin gaz vanası açık mı gibi hususları kontrol etmelisiniz.

Eğer dairede gaz varsa ve kombiye de ulaşıyorsa servis öncesi kombinizi resetleyin. Resetlemeyi en fazla 3 kere yapmalısınız. Arıza halen devam ediyorsa arızanın kaynağı gaz valfi, iyon ve ateşleme çubuğu ya da elektronik kart olabilir. uzman yardımı almalısınız.

F05 Arıza Kodu

Bu kod kombide aşırı ısınma olduğunu gösterir. Eğer kombide dolaşan su sıcaklığı yüksekse ve limit termostat devreye giriyorsa bu arıza oluşur. Bu durumda aşırı ısınmadan korunmak için cihaz bloke edilir.

Arıza halinde ilk olarak radyatörlerin açık olduğunu kontrol edin. Vanaları açıksa ve arıza halen devam ediyorsa kombiye reset atın. Eğer sorun halen düzelmediyse uzman yardımı almalısınız. Bu sorunun kaynağı ana eşanjördeki kireçlenme ya da tıkanıklık, üç yollu vana arızası, kalorifer filtresi ya da tesisatının tıkanması, pompada sıkışma gibi teknik arızlar olabilir. Mutlaka uzman gözünden incelenerek çözülmesi gerekir.

F06 Arıza Kodu

Demirdöküm arıza kodları içindeki bu kod kalorifer devresinde sensör arızasının varlığına işaret eder. Arızanın kaynağı kalorifer sensörü, sensör kabloları ya da boruları olabilir. Bu sorun mutlaka servis tarafından çözülmelidir.

F07 Arıza Kodu

Sıcak su devresi sensörünün arızalı olduğunu gösterir. Arızanın kaynağı sıcak su sensörü, sensör kabloları ya da boruları olabilir. Bu sorun mutlaka servis tarafından çözülmelidir.

F08 Arıza Kodu

Termofast sensörünün arızalı olduğunu gösterir. Arızanın kaynağı termofast sensörü, sensör kabloları ya da boruları olabilir. Bu sorun mutlaka servis tarafından çözülmelidir.

F09 Arıza Kodu

Bu kod kombideki suyun basıncını ölçen su basınç sensörünün arızalı olduğunu gösterir. Kombi suyun basıncını ölçemez ve yanlış ölçüm gösterir. Parça değişimi gerekeceği için servisten yardım almalısınız.

F12 Arıza Kodu

Gösterge kartı ya da uzaktan kumanda panelinde sorun olması halinde bu arıza kodu çıkar. Cihazınıza müdahale etmeden servisi aramanızı gerektiren bir arızadır.

F13 Arıza Kodu

Ana kartta arıza olduğunu gösterir ve cihazınız çalışmaz. Kombi bloke olur ve birkaç resetleme işlemi ile çalışmaya başlayabilir. Resetlemenize rağmen arıza devam ederse daha fazla müdahale etmeden bir uzman yardımı almalısınız. Mümkünse ana kart tamiri değilse de ana kart değişimi ile sorun giderilebilir.

F14 Arıza Kodu

Kalorifer çıkış sıcaklığı maksimum limit olan 95°C’nin üstüne çıkmışsa bu arıza oluşur. İlk olarak radyatör vanalarını kontrol edin ve açık olmasını sağlayın. Dairedeki en az 3 vana açık olsun ve diğer tüm vanalar da kullanılır olsun.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra kod halen gitmediyse birkaç kez kombinizi resetleyin. Arıza halen düzelmediyse uzman yardımı almak gerekir. Bir servis çağırmanızda fayda vardır.

F15 Arıza Kodu

Steps motorunda sorun olması halinde bu arıza kodu oluşur. Uzman müdahalesi gerektiren teknik bir sorundur. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

F16 Arıza Kodu

Gaz emniyet valfinde sorun olduğunu gösterir. Kombinizdeki gaz valfinin üzerinde bir de emniyet valfi bulunur. İşte arızanın kaynağı burasıdır. Çözüm için kombi servisi ile iletişime geçmelisiniz.

F17 Arıza Kodu

Düşük voltaj sorununu gösteren bu arıza voltajın 170 volttan az olduğunu gösterir. kombi otomatik olarak kendisini resetleyecektir. Müdahale etmeden önce voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Uzunca bir süre beklemenize rağmen sonuç halen değişmediyse İsofast kombinin ana kartı yanmış veya hasar görmüş olabilir. Ana karta müdahale için servisi aramalısınız. Bu sorunun tekrarlama ihtimali vardır, bu yüzden kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

F20 Arıza Kodu

Elektronik kart ile ekran kartı arasında iletişim sorunu olduğunu gösteren arızadır. Bu iki kart arasındaki kopukluğun sebebini anlamak için kartlar kontrol edilmeli ve doğru takıldığından emin olunmalıdır. Eğer fiziki bir sorun yoksa kart arızası olabilir.

F21 Arıza Kodu

Kombiye gelen su tesisatındaki basıncın düşük olduğunu gösterir. Tesisata su basmanız gerekir. Bu arıza çok sık karşılaşılan bir arızadır. Kombiye su basarak kendiniz çözebilirsiniz. Su basmak için İsofast kombinin altındaki mavi veya siyah doldurma musluğunu sola çevirmek suretiyle açın.

Eliniz vanada iken gözünüz de ekranda olmalıdır. Ekrandaki hata kodu silinene kadar su basmanız yeterli olacaktır. Kod gittikten sonra musluğu kapatmalısınız. Aksi takdirde yüksek basınca sebebiyet verirsiniz. Bu işlemi yapmanıza rağmen sorun devam ederse daha ciddi bir sorun olabilir. Kombi servisi size teknik hizmet verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir