DEMİRDÖKÜM ATRON ARIZA KODLARI

DEMİRDÖKÜM ATRON ARIZA KODLARI

Atron H 24/H 28 Model Hermetik Kombilerde Hata Kodları ve Alınabilecek Önlemler

Pek çok kişi kombi arızaları konusunda bilgi sahibi değildir. Aslında arıza kodlarının bilinmesi alınabilecek önlemler konusunda da yön gösterir. İşte en sık karşılaşılan kombi sorunlarından bazıları.

F01 Arıza Kodu

Atron H 24/H 28 model hermetik kombilerde F01 Arıza Kodu en sık görülen göstergelerdendir. Bu gösterge aşırı ısınma sorununu belirtmek için kullanılır. Dolaşımdaki suyun 98 derece üzerine çıkması bu göstergeyi devreye sokar. Temel sorun ana eşanjör kireçlenmesidir. Arıza düzelmez ise servis aranmalıdır.

çorlu kombi bakımı
çorlu kombi bakımı

F02 Arıza Kodu

Bir diğer adı ile sıcak su NTC sorunu da denebilir. Aslında sıcak su sensörünün arızasından kaynaklı, kombinin sıcak su vermemesi anlamına gelir. Borularda nemlenme olduğunda ya da sensör hatalarında ve kopukluk – kısa devre durumlarında bu hata ortaya çıkar. Bu sorunlar için biran önce yetkili bir servisle iletişime geçilmelidir.

F03 Arıza Kodu

Tesisat devresinin gidiş sensörünün arızalanmasıdır. Sensör kablo ve borularındaki sorunlar nedeni ile bu arıza karşımıza çıkmaktadır. Yine bu sorun için yetkili bir servisten destek alınmalıdır.

F04 Arıza Kodu

İyonizasyon sorunu ya da diğer adı ile ateşleme sorunundan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Gaz kesilmelerinde ya da gez gelmemesi durumunda ortaya çıkar. Ever gaz vanaları kapalı ise açılmalıdır. Eğer gaz vanaları açık ise bu durumda reset işlemi uygulanmalıdır. Sorun buna rağmen düzelmez ise servis çağrılmalıdır. Bu sorunun temelinde anakart ve gaz valfi arızalarıdır.

F05 Arıza Kodu

Hava akışının sağlanamaması durumunda karşılaşılan sorundur. Fanın dışarıdan temiz havayı alması ve yanma sonrasında kirli havayı göndermesi bu arızalarda sekteye uğrar. Komut veren ana karttaki herhangi bir sorun bu arızayı ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunlar için yetkili bir servis ile görüşülmelidir.

F06 Arıza Kodu

Dönüş suyunun sensör sorununu ifade eder. Kablo ve borularda yaşanan bir arızadan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bu tarz sorunlarda muhakkak yetkili servis çağrılmalıdır.

F07 Arıza Kodu

Gaz valfinde meydana gelen sorunları ifade eder. Ekran altında bulunan reset tuşu kullanılarak, öncelikle kombinin yeniden çalışması sağlanmalıdır. Elektronik kartta yaşanan herhangi bir sorundan kaynaklı meydana gelen bu arızalar için yetkili servis aranmalıdır.

F08 Arıza Kodu

Tesisat devresindeki gidiş – dönüş sensörünün aşırı ısınmasından kaynaklanır. En az 3 kaloriferin açık olduğundan emin olunmalı ve kapalı olan var ise açılmalıdır. Tesisat su sıcaklığı bu tarz sorunlarda 95 derecenin üzerine çıkar. Astron kombi açılıp kapatılır ve bir süre beklenir. Sorun devam ederse yetkili servis çağrılır.

F09 Arıza Kodu

Prosestatta kısa devre yaşanması durumunda ortaya çıkan sorundur. Prosestat ev elektronik karttaki arıza sonucunda ortaya çıkar. Hatta fandan kaynaklı da bu sorun yaşanabilir. Bu nedenle muhakkak servis aranmalıdır.

F10 Arıza Kodu

Su basıncında sorun yaşanmasıdır. Kombinin solunda bunulan bar göstergesi, yani nanometreye bakılarak basıncı kontrol etmek mümkündür. 1 barın altında ise mavi doldurma musluğundan 1,5 bar su basılmalıdır. Ancak gösterge 2.5 barın üzerinde ise vana yardımı ile fazla basınç düşürülür. Sorun düzelmez ise servis aranmalıdır.

F11 Arıza Kodu

Sirkülasyon problemlerinde ortaya çıkan bir sorundur. 40 derece ve üzerindeki ısı farklarında gözlemlenir. Vanalar kapalı ise açılır ve beklenir. Ancak açık ise servis aranmalıdır.

F12 Arıza Kodu

Şebeke geriliminin 165 V altında olduğunu gösterir. Düşük voltaj söz konusu olduğu için gerilimin 165 V üzerinde olması gerekir. Bir süre beklediğinizde cihaz kendini resetleyecek ve büyük olasılıkla sorun düzelecektir. Ancak düzelmez ise servis aranmalıdır.

F13 Arıza Kodu

Tesisat devresinde bulunan sersörlerdeki sıcaklık farkını gösterir. Dönüş suyunun, gidiş suyundan 7 derece ve üzerinde sıcak olmasından kaynaklanmaktadır. Cihaza dokunulmadan, F13 Arıza Kodu için muhakkak servis çağrılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan DEMİRDÖKÜM NEPTO ARIZA KODLARI başlıklı makalemizde demirdöküm nepto arıza kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

DEMİRDÖKÜM ATRON ARIZA KODLARI” için 2 yorum

  1. Hasan Yanıtla

    Kolay gelsin. Uzun zamandır Çorlu Demirdöküm kombi servisi arıyordum şu an sizi buldum. Sıcak su sorunu yaşıyorum sık sık bunu hızlı bir şekilde gün içerisinde çözebilir miyiz?

  2. admin YazarYanıtla

    Merhaba Hasan bey öncelikle Demirdöküm kombi servisi olarak bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederim. Sorununuza gelince kombi sıcak su konumunda hiç mi çalışmıyor yoksa sıcak suyunuz ara ara sıcak ve soğuk bir şekildemi akıyor daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım. İsterseniz bilgileri 0282 673 31 66 numalı telefondan tarafımıza ulaştırabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir