Alarko Serena Arıza Kodları

Alarko Serena Arıza Kodları

Kombinizdeki arızayı Alarko Serena arıza kodları üzerinden çözün. Arıza kodları ve yapılabilecek olanlar aşağıda verilmiştir.

Çözümünün sizin tarafınızdan yapılabilecek olan Alarko serena arıza kodları kapsamında çözümlerin yapılması ve kombinin normal şekilde çalışması sağlanacaktır. Dikkatli şeklide uygulamaları gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz.

E01 Arızası

Ateşleme sorunu olarak bilinen E01 sorunu için dairede gaz olup olmadığını kontrol edin. Sonrasında gaz girişlerini kontrol edin ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Kombiye reset atın ve hala düzelmezse servisi arayın.

E02 Arızası

Limit termostat sorunu, aşırı ısınma olduğunu göstermektedir. Yani kombinizin tesisatında suyun aşırı derecede sıcaklığının yükselmesi problemdir. Vanaların açık şekilde olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kombiyi açıp kapatın ve sorunun çözülmesini bekleyin. Eğer çözülmezse servis çağırmalısınız.

H20 Arızası

H20 arızası, düşük basınç su sorununa işaret ediyor. Çözüm için yapılması gereken Serena kombilerde tesisata su basılmasıdır. 1 barın altında olan suyunuz için sağ altta bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirin ve 1 ile 2 arasında olana kadar su basın.

E05 Arızası

Kalorifer ntc arızası olarak bilinen bu sorunun çözümü mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Kablolarda yanma ya da kopma olabilir.

E06 Arızası

Sıcak su ntc arızası olarak bilinir. Hem arızanın en doğru tespiti hem de direkt olarak çözümünün gerçekleşmesi, mutlaka yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

E14 Arızası

Hava akış arızası olarak bilinen bu sorunun çözülmesi için müdahale edilmeden ekip çağrılmalıdır. Alarko Serena arıza çözüm için servis yetkilileri ile bağlantı kurulması gerekiyor. Doğruca çözüm sağlanacaktır.

E22 Arızası

Parametre ayarlarının bozuk olduğunu gösteren E22 sorunu için brülörde yanma olması söz konusu olabilir. Bu durumda cihazı birkaç kez açıp kapatabilirsiniz. Çözüm gerçekleşmezse servis çağrılması gerekecek.

F 4 Arızası

Ateşleme denemesi sonrasında alev olmuyor. Sorun budur. Ekranda arıza kodu ile birlikte reset yazısı da oluşacaktır. R düğmesine basarak reset atabilirsiniz. Sonuç alamazsanız servis çağırmanız en doğrusu olacaktır.

Arıza kodu ile birlikte ekran da anahtar sembolü de varsa bu durumda sahte alev anlamına geliyor. Yani gaz vanası kapalı ancak sahte alev algılaması söz konusudur. Ana kartta bir sorun olabileceğini göstermektedir.

F1 Arızası

Limit termostat arızası olduğunda F1 arıza kodu görülür. Beraberinde reset yazısı ya da anahtar simgesini de görebilirsiniz. Cihaz bloke edilmiş durumdadır. Tesisat su sıcaklığının maksimumu aşmış anlamına geliyor. Çözüm için kombinin altında bulunan tesisat vanaları kapalı ise açın. Kapalı olması halinde bu sorun görülür. Açık konuma getirip, R tuşuna basın ve reset atın. Reset ile çözülmüyorsa, mutlaka ekip çağrılması gerekiyor.

F5 Arızası

Hava akışında sorun olduğunda, fark basınç anahtarı sorunu F5 görülür. Bu durumda gaz sisteminde bir problem olduğunu bilmelisiniz. Cihaza müdahale etmeden direkt olarak çözümü için yetkilileri çağırın.

F3 Arızası

Ekranda hata kodunun yanında anahtar sembolü de görülebilir. Bu durumda kalorifer ısınmaz ya da beklenen şeklide ısıtmanın olması söz konusu olmaz. Kalorifer ntc sinin yanı sıra ntc kablolarında – borularında bir problem olabilir. Servisi aramanız gerekiyor.

F2 Arızası

Sıcak su ntc sorunu olarak gösterilebilir. Kablolarda kopma – yanma – nemlenme olabilir. Bunun için mutlaka Alarko Serena arıza sorunun çözümü için servisimizin çağrılması gerekiyor.

F0 Arızası

Su basınç sorunu olduğunda bu arıza kodu görülecektir. Çözüm için yeni model olan Serena kombilerde çözüm sağ alt tarafta bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesinin ortasındaki yeşil konuma gelene kadar su basmanız gerekiyor.

Eski Sürümlerde 40 Ledi Yanıp Sönüyorsa

Ntc sorunu olarak adlandırılan bu sorunda sıcak su gelmez. Bu durumda kablolarda bir sorun tahmin edilir. Teşhis için servis elemanlarını çağırmalısınız.

Eski Sürümde 50 Ledi Yanıp Sönüyorsa

Kalorifer sensöründe bir sorun olabileceğini gösteriyor. beklenen ısıda çalışma olmaz. Bunun için kalorifer sensörünün yanı sıra sensör borularında da bir problem olabilir. Net tespit için servis elemanlarının olması gerekiyor.

Eski Sürümde 60 Ledi Yanıp Sönüyorsa

Su sirkülasyonu yapılamıyor demektir. Cihazın su devri daimi yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle kombi altında yer alan vanaları kontrol edin. Kapalı ise açın. Arıza devam ederse pompa arızalı olabilir. Değişim için mutlaka servis çağırmanız gerekiyor.

Eski Sürümde 70 Ledi Yanıp Sönüyorsa

Tesisatın suyu azalması durumunda bu arıza verilir. Çözüm için sağ altındaki mavi doldurma musluğunu çevirmelisiniz. Su sesini duyduktan sonra bar göstergesini takip edin. 1.5 bar olana kadar su basmanız yeterlidir.

Eski Sürümde 80 Ledi Yanıp Sönüyorsa

Su sıcaklığı 85 dereceyi aşması durumunda bu şekilde bir arıza sorunu görülür. Kombi sıcaklık ayarının yüksek olması söz konusu olabilir. Ayar düşük olmasına karşın böyle bir problem varsa,cihaz kendini kapatacaktır. Servis çağırmalısınız.

Arıza kodlarının bir kısmında çözümkullanıcı tarafından olabilir. Bunun dışında arıza kodunun çözümlenmesi için servis çağırmanız da gerekebilir. Çorlu alarko kombi servisi ile servis yetkililerine ulaşabilirsiniz. Çözüm kısa sürede sağlanarak, kombi onarımı yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Alarko Seradens Super Plus Arıza Kodları başlıklı makalemizde Alarko Seradens Super Plus Arıza Kodları, Çorlu Alarko Kombi Servisi ve E01 Arızası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir