Alarko Seradens Super Plus Arıza Kodları

Alarko Seradens Super Plus Arıza Kodları

Arıza kodları üzerinden çözüm önerilerini Alarko Seradens Super Plus için uygulayabilirsiniz. Çözümün gerçekleşmesi için uygulamayı kontrollü yapın.

Alarko Seradens Super Plus arıza kodları kombinizdegördüğünüz arızanın içeriği hakkında fikir sahibi olmanız için sunuluyor.Çözümü gerçekleştirebilecek olduğunuzu düşünmeniz durumunda uygulamalarıyapabilirsiniz. Aksi halde en sağlıklı olan, elbette direkt olarak yetkiliservislerini çağırmak olacak.

E01 Arızası

Arıza kodları içinde E01 arızası bulunuyor. Alev yok ya da sahte alevin olduğunu gösteren bir sorundur.Öncelikle gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Daireye ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Resetleme işlemini eğer gaz geliyor ise yapabilirsiniz. Resetlemeden sonra yaşanan arıza hala devam ediyorsa, resetlemeyi 3 kere yapabilirsiniz. Sorun çözülmezse direkt olarak servis çağırmanız önerilir. Problem gaz vanalarında, ana kartta yada da farklı bir alanda olabilir.

E02 Arızası

Limit termostat sorunu, E02 arıza kodu ile karşınıza çıkar. Yüksek sıcaklıktan dolayı limit termostatın devreye girdiğini göstermektedir. Bu arıza durumunda cihazın içindeki su basıncının kontrol edilmesi gerekir. Düşük olması durumunda su basma işleminin uygulanması gerekiyor. Son olarak cihazı resetleyerek, problemin geçip geçmediğini kontrol edeceksiniz. Sorun kalmadıysa, direkt olarak kombi kullanımı olacaktır. Sorun varsa, çözümü için servislerden yardım almanız gerekecek.

E03 Arızası

Arıza kodları arasında olan E03, baca sigortası ya da güvenlik sigortası sorunu olduğunu gösteriyor. genelde hava akış sorunu olarak adlandırılması söz konusudur. Atık gaz sisteminde sorun olması anlamı taşır. Bu anlamda görev alan; ana kart ya da fan, prosestat gibi parçalarda arıza olması söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ya da sensörde de sorun olabilir. Çözümü için mutlaka servisi aramanız ve yardım talep etmeniz gerekecektir. Alarko seredans süper plus arıza ve çözüm için iletişim kurarak, problemin çözülmesi için servislerden yardım alabilirsiniz.

E04 Arızası

Düşük su basınç sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda E04 arıza kodu olduğunu bilmelisiniz. Su basıncının düşük olduğunu gösteren hata kodu ekranda yer alacaktır. Basıncı yükseltmeniz için yapmanız gereken doldurma musluğunu kullanarak, 1.5 bara gelene kadar su basmaktır. Bu şekilde direkt olarak basınç sorununun çözümlenmesini sağlayacaksınız.

E5 Arızası

Kalorifer gidiş suyu sensör sorunu olarak biliniyor. Kalorifer gidiş suyu sensörde sorun olduğunu gösterir. Sensör dışında kablolarda da sorun olması söz konusu olabiliyor. Çözüm için mutlaka uzman yardımının alınması isteniyor.

E06 Arızası

Kullanım suyu sensör sorunu E06 arıza kodu olarak ifade ediliyor. Sıcak su sensörü ile alakalı bir sorundur. Sensörün yanı sıra kablolarda da sorun olabilir. Teknik arızanın çözümü için mutlaka servisten yardım almanız gerekecektir.

E15 Arızası

Kalorifer dönüş suyu sensör sorunu olarak bilir. Kalorifer dönüş suyu sensöründe oluşan arızanın çözümü için direkt olarak servisi çağırmanız önerilir.

E16 Arızası

Fan sorunudur. Fan cihazının hava akışına yardımcı olan en önemli parçası olduğundan, cihaz ateşleme yapmayacaktır. Fan dışında elektronik karta da bu şekilde bir sorun olabilir.Çözüm için uzmanlardan yardım almak en sağlıklısı olacaktır.

E22 Arızası

Elektronik kartta oluşan sorunun sebebi E22 arızasıdır. Bunun elektronik karta müdahale edilerek çözümlenmesi gerekebilir. Mutlaka yetkili kişilerin yapmasını talep etmelisiniz.

E31 Arızası

Yaşanan arıza  uzaktan kumanda yada oda termostatı sorunudur.
Alarko Seradens Super Plus teknik çözüm için mutlaka yardım alınmasını gerektiriyor.

E32 Arızası

Ekran kartı sorunu olduğundan,kullanıcı tarafından yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Ekip üyelerinin çözüm için yardımcı olmasını talep etmeniz gerekiyor.

E35 Arızası

Cihazın alev algılama problemi olduğunu gösteriyor. Yanma durumu olmaz. Bunun için mutlaka teknik destek alınarak çözümün sağlanması gerekiyor.

E46 Arızası

Basınç sensör sorunu olarak bilinir. Açma kapama düğmesine birkaç saniye basarak, yeniden kurmanız gerekiyor. Sorun düzelmezse teknik açısından destek almak için ekip üyeleri ile iletişime geçebilirsiniz.

E47 Arızası

Yükse basınç sorunudur. Basıncın yüksek olduğunu tespit etmenizin ardından basınç değerini normale getirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 2.5 barı ya da 3 barı geçmesi durumunda yüksek basınçtır. Kombiye en yakın olan kaloriferin havasını alarak direkt olarak basıncın düşmesini sağlayabilirsiniz.

E98 Arızası

Ana besleme sorunu olarak bilinir.Bu durumda cihaza müdahale etmeden servisi çağırın.

E99 Arızası

Güvenlik sorunu demektir. Ekranda sürekli yanan arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeniz doğru olmaz. Servis çağırmalısınız.

‘-’ Arızası

Bu simgeyi gördüğünüzde ana güç kaynağı sorununun yaşandığını bilmelisiniz. Cihaza müdahale etmeden yardım alın.

Çorlu alarko kombi servisi ile yukarıda verilen arıza durumlarının sizin tarafınızdan çözülemeyecek olması halinde iletişime geçebilirsiniz. Yardım almanız halinde en kısa sürede kombi arızasının ortadan kaldırılması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Alarko Harmony D Arıza Kodları başlıklı makalemizde Alarko Harmony D Arıza Kodları, Çorlu Alarko Kombi Servisi ve F0 Arıza kodu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir